Supervisory Board

 Hans Frimor

Hans Frimor

Chairman of the Supervisory Board, Professor
Born:1964

Election period expires:  2020

Hans Frimor has been a member of the Supervisory Board since March 2011, the Deputy Chairman of the Supervisory Board since March 2013 and Chairman of the Supervisory Board since March 2015.

Hans Frimor holds an MSc in Economics and Business Administration (finance and accounting). Also, he is a PhD in economics. Hans Frimor is a Professor at the Department of Management Studies and Economics at the University of Southern Denmark. Over the period 1995-2017, Hans Frimor worked for Copenhagen Business School, the University of Southern Denmark, Aarhus University and the University of Florida. Moreover, for 17 years he has been an officer of the reserve.


 Jane Soli Preuthun

Jane Soli Preuthun

Deputy Chairman of the Supervisory Board, Head of Investment
Born:1960

Election period expires:  2020

Soli Preuthun has been a member of the Supervisory Board since March 2012. And Deputy Chairman of the Supervisory Board since March 2015.

Originally, Soli Preuthun trained as a banker with Henriques Bank A/S. Subsequently, she earned her Master's in Economics and worked for a number of years for Bjørnskov og Co. as an economist. In 1997, she began to work for DIP (The Danish Pension Fund for Engineers), initially as a portfolio manager, and since 2001 as an investment manager. From 2012-16, Soli Preuthun was Head of Investment/Deputy Director at Bank Pension. Since October 2016, she has been Head of Investment at Lærerstandens Brandforsikring.


 Bo Sandemann Rasmussen

Bo Sandemann Rasmussen

Member of the Supervisory Board, Professor
Born:1960

Election period expires:  2020

Bo Sandemann Rasmussen has been a member of the Supervisory Board since March 2015.

Bo Sandemann Rasmussen is MSc in Economics and holds an MSc (Economics) from London School of Economics and a PhD in Economics from Aarhus University. Since 2003, he has been Professor at the Department of Economics and Business at Aarhus University. During the period 2005-2015, Bo Sandemann Rasmussen was an independent expert member of the Danish Competition Council, and since 2013, he has been a member of the board of the Danish National Centre for Social Research (SFI).


 Bjarne Staael

Bjarne Staael

Member of the Supervisory Board
Born:1957

Term of office expires in:  2020

Bjarne Staael was elected to the Supervisory Board in March 2019.

Bjarne Staael holds an MSc in Economics and Business Administration (finance and accounting). He has been employed in the financial sector for 34 years and has had managerial responsibility for more than 30 years. Bjarne Staael was the managing director of the association’s investment management company, Jyske Invest Fund Management A/S, from 2015 to 2018.